הקרנבל בברזיל – עושים סדר

הקרנבל בברזיל – עושים סדר

ריו, פלורה או סלבדור? ואולי בכלל רסיפה? מה ההבדל בין הערים השונות? איפה המסיבות הכי שוות? הוסטל או דירה? זה מסוכן? כרטיסים למצעד המנצחות? מוצ'ילה או מזוודה?! אה רגע, השאלה הזאת לא שייכת לכאן… בקיצור, עושים סדר.

כדאי לדעת …

הקרנבל הוא חגיגה נוצרית שמתרחשת 50 ימים לפני חג הפסחא [Easter]. בשונה מחגים נוצריים כמו הכריסמס, חג הפסחא נקבע בהתאם ללוח הירח [כמו לוח השנה העברי] ולכן תאריכו משתנה, וכך גם משתנה תאריך הקרנבל.

שיעממתם, אפשר תכלס?

• אז אחרי שהבנו על מה בכלל חוגגים, בתכלס הקרנבל זו חגיגה לאומית של העם הברזילאי, שמוציאה במשך שבוע מיליוני אנשים לרחובות, רוקדים ושמחים, שכוללות מצעדים, תחרויות, ומסיבת רחוב אחת ענקית. ללא ספק חוויה תרבותית מעניינת, כשרואים כמה קל זה לשמוח, וכמה קל זה לעשות טוורקינג.
• חשוב לדעת שבתקופת הקרנבל המחירים בברזיל ממריאים במאות אחוזים, ואתם עשויים לשלם פי כמה וכמה על כל דבר [אוכל, לינה וכו']. כמו כן, כדאי לסגור מראש את הלינה כדי להימנע ממצב בו אתם מחפשים הוסטל והקרנבל כבר החל.
• הקרנבל בברזיל מאכלס מיליוני אנשים, וזה אומר צפיפות. שמרו על החפצים שלכם, יש גנבים רבים שמנצלים את הסיטואציה. מומלץ להשאיר את הטלפון בחדר, או אפילו לאבטח (לשפצר) אותו אליכם עם חוט.
כדאי לבחור היכן תעשו את הקרנבל לפני שהגעתם לברזיל, כדי שתוכלו לתכנן את המסלול במדינה בהתאם אליו ולא לבזבז כסף רב על טיסות פנים ועל מסלול לא מסודר.

סמבה: הקרנבל בריו הוא עם דגש על הריקוד הלאומי הברזילאי: הסמבה. ישנה תחרות בין בתי הספר לסמבה, והשיא מגיע עם מצעד המנצחות [שלרוב מתרחש יומיים אחרי הקרנבל].
צריך להבין, שבברזיל סמבה הוא לא סתם ריקוד. לכל ברזילאי יש בית ספר לסמבה לו הוא סוגד, ממש כמו קבוצת כדורגל אהובה. במהלך הקרנבל צועדים מעל 200 בתי ספר שונים לסמבה, כשכל בית ספר מארגן תהלוכה ססגונית, צבעונית, עם תפאורה מושקעת ותלבושות מדהימות.

מצעד המנצחות: שיא האירוע, מגיע במצעד המנצחות שאורך יומיים. בכל יום צועדים 7 בתי ספר לסמבה, 14 בסך הכל, שהן כמובן המנצחות הגדולות של הליגה לסמבה. כל בית ספר צועד כשעה, ומאחוריו קהל מעריצים ומעריצות שמונה כמה אלפים של אנשים. התלבושות, הבמות והתפאורה [וכן, גם הרקדניות עצמן] בהחלט יוציאו לכם את העיניים ויגרמו לכם לזכור את האירוע לזמן רב.
14 קבוצות של בתי הספר לסמבה השונים ברחבי ריו צועדים ומתחרים ביניהם על יצירתיות, תלבושות והמון המון צבעוניות. כל בית ספר כזה מגיע עם קהל מעודדים ומעודדות מטורף שמונה כמה אלפים. כל בית ספר בוחר לעצמו נושא בו יעסוק המצעד שלו. כל להקה צועדת עם במה על גלגלים, ועליה מוצגות לראווה לעיני הקהל הרחב הרקדניות המוכשרות.

כרטיסים למצעד המנצחות: כדי לקנות כרטיסים למצעד המנצחות יש להתכונן מראש, שכן הכרטיסים מאוד מבוקשים. ניתן לקנות דרך הסוכנויות המקומיות או באתר הרשמי של הקרנבל:
https://www.carnivalbookers.com/rio-de-janeiro/samba-parade/champion-parade

מסיבות: מלבד המצעד, ריו דה ז'ניירו מציעה גם מאות מסיבות רחוב[יותר מ500], כשכל 'בלוק' [שכונה] מציעה את המסיבה האישית שלה. ניתן למצוא מסיבות עם כלל סוגי המוזיקה: טראנס, טכנו, רגאטון, אך מעל הכל יבלוט הפאנק הברזילאי. מסיבת הרחוב הגדולה ביותר בעולם התרחשה בתקופת הקרנבל בקופה קבנה שבריו, כאשר השתתפו בה יותר מ2 מיליון בני אדם!

לינה: מומלץ לסגור לינה בריו מראש. ניתן לישון בדירות, מלונות או הוסטלים. השכונה המומלצת היא שכונת קופהקבנה. למידע נוסף על ריו לחצו כאן.

התהלוכה במצעד המנצחות בריו דה ז'ניירו.