התנהלות כספית

התנהלות כספית

מטיילים רבים מוצאים את עצמם מבולבלים אל מול האפשרויות להתנהלויות הכספיות השונות, לכן ריכזנו עבורכם הסברים קצרים, אשר נועדו לעשות קצת סדר.

המחאות נוסעים [Travel Checks]

מהם המחאות נוסעים? כסף מבוטח אשר נרכש בבנק או בדואר – מגיע בצורת צ'ק וניתן לפדות בבנקים בחו'ל.
מומלץ – לרכוש את הצ'קים בכפולות של $100.

יתרונות
1. ניתן לפדות את הצ'קים רק באמצעות הצגת דרכון מתאים וחתימה זהה נוספת לחתימה על הצ'ק.

2. במידה והצ'קים נגנבים, איש לא יוכל לפדותם מלבדכם וכך הכסף בטוח. כך גם תוכלו לקבל החזר מלא על הכספים של ההמחאה.
המלצה – לעשות ייפוי כוח על שם מישהו בארץ, אשר יוכל ליצור קשר בקלות עם החברה.

3. על ידי פעולה טלפונית ניתן לשלוח צ'קים לכל מקום בעולם.

חסרונות
1. ההמחאות מצריכות התעסקות.

2. ניתן להמיר את ההמחאות בבנקים או במשרדי חלפנות רשמיים בלבד.

3. העמלה על הפעולה נחשבת ליחסית גבוהה לעומת שאר השיטות להמרת כספים ומשיכתם.

כרטיסי אשראי בינלאומיים

הדרך הנוחה והפופולרית ביותר בקרב מטיילים ישראלים. יש להדגיש כי אלו כרטיסים בינלאומיים, לא כרטיסים ישראלים [עלותו לרוב סביב ה-20 ש' בחודש].

1. הכרטיסים הפופולריים ביותר ביבשת הינם Visa וכרטיס MasterCard.
לא מומלץ – לנסוע עם כרטיס של American Express כי בהרבה מדינות קשה למצוא כספומטים שנותנים שירות לאשראי זה.

2. הצטיידות בשני כרטיסי אשראי – מומלץ לצאת עם שני כרטיסי אשראי של חברות שונות למקרה בו לא מקבלים אחד מהם בעיר או מדינה מסוימת.

3. גניבות ואבידות – מומלץ לשמור את הכרטיסים בנפרד למקרה וכרטיס אחד נגנב. באירוע כזה ניתן להתקשר למספר החירום של חברת האשראי ולבטלו. ההליך מהיר וניתן לבטל אשראי תוך 5 דק' קצרצרות.

4. ניתן ליצור חשבון מט'ח בבנק – ולהמיר את הכסף לדולרים מראש. בסופו של דבר, העמלות גבוהות גם בהמרה בארץ וגם בהמרת הדולרים למטבע המקומי. חשוב לציין חשבון מט'ח אינו משתלם במיוחד בגלל עמלות גבוהות של החזקתו החודשית.

מזומנים

לטיול קצר – במידה ומדובר בטיול קצר [עד חודש], ניתן לקחת שטרות מזומנים של דולרים ולהחליף ביבשת.

לטיול ארוך – אם הטיול ארוך יותר, הדבר מהווה סיכון במידה של גניבה ומומלץ להימנע מכך, שווה להגיע עם מזומנים לשבועיים הראשונים של הטיול, הדבר יכול להועיל ולעזור לכם בימים הראשונים בעיקר.

שטרות וחלפנות – מומלץ להביא מזומנים עד גובה של $1,000 דולרים, בשטרות של $100-$50 דולרים יהיו נוחים ביותר. שימו לב כי כאשר מחליפים שטרות הנמוכים משטרות של 100$, ערך מטבע ההחלפה המקומי משתנה. כלומר אם תביאו 500$ בשטרות של 100$ תקבלו תמורה גבוהה יותר מאשר כשתביאו את הסכום בשטרות של 50$ וכו'.

למטיילים בבורמה – שימו לב שאין כספומטים במדינה ולכן צריך להיכנס עם סכום כסף שיספיק לכל השהות במדינה.


הוצאות ועלויות

לנוחיותכם, ערכנו סקר מקיף והגענו לממוצע הוצאות חודשי בעל 3 רמות 'נוחות ופינוק':
תרמילאי חסכן – בין 500$-700$ לחודש.
מטייל עצמאי ממוצע – בין 800$-1,200$ בחודש.
תייר מתפנק – בין 1,400$+ בחודש.

כמות ההוצאות הינה אינדיבידואלית ותלויה במספר דברים: אופי המטייל, אטרקציות שונות, 'פינוק' ברמת מקומות הלינה והאוכל, תקופות השנה, יוקר המחיה במדינה מסוימת וכמות היעדים שתרצו להספיק המשפיעות על עלויות המעברים אליהן.

מומלץ להוסיף לכל חודש כ- 100$-250$ ככסף חירום להפתעות בלתי צפויות.

התנהלות כספית

מומלץ לנהל מעקב תקציב במחברת/ פנקס- ניתן לרשום הוצאות יומיות כלליות או לפרט הוצאות גדולות כמו טיסות. כך תהיו במעקב על המצב הכספי ותדעו היכן אתם עומדים בכל רגע נתון – לי שהכסף 'יברח בין הידיים'.

בטיחות

במדינות עולם שלישית כמו מדינות רבות במזרח, נוצרה סטיגמה של גניבות ותרמיות רבות. אכן ישנם מקרי שוד ותקריות בטיחות שונות, אך לא ניתן להכליל על אווירה מתוחה אצל מטיילים בכל הנוגע לדבר.

1. רקע – כמו בכל מקום בעולם, ובעיקר במדינות עניות; ישנה רמת פשיעה גבוהה יחסית וגנבות בקרב מטיילים נפוצות מאוד כיוון שאלו מהווים טרף קל.

2. חגורת כסף – דרך פופולרית ונפוצה בקרב מטיילים רבים [כה נפוצה עד כי הגנבים מכירים את השיטה ויודעים לאכוף אותה]. חגורות כסף מוצנעות תחת הבגדים, גרב כסף וכו'.
מומלץ – לאחסן את המזומנים והאשראי במקומות אלו, בעיקר בזמני מעברים וטיסות – כאשר יש סיכוי גדול בו תירדמו בדרך וכייסים יחפשו 'לרוקן' אתכם.
חסרון – דרך התניידות זו אינה נוחה במיוחד.

למרות הכל, במידה ותשמרו על כללי זהירות ובטיחות, תוכלו למנוע סיטואציות לא נעימות.

אמצעי זהירות להימנעות מגניבות
 – מומלץ לארגן תא אחסון קטן בתוך תיק היום או המוצ'ילה, כאשר הכסף נעול [מנעול עם קוד]. במידת האפשר, נעלו את התיק בהוסטל. במהלך טיולי יום ומעברים ממקום למקום – שמרו את התיק קרוב אליכם, ובמידת האפשר בקדמת הגוף ולא מאחור.

ארנק דמה – ארנק קטן אותו ניתן למקם באחד הכיסים החיצוניים של התיק או בכיס המכנס.

1. בארנק מומלץ לשים מס' שטרות ומטבעות מקומיים [סכום נמוך אך מספק יחסית]. למשקיעים, שווה להכניס כרטיס אשראי פג תוקף. כך, במידה של כיוס או גניבה – הגנב יימצא את הארנק המזויף, יחשוב שהצליח וימשיך הלאה.

2. במהלך השהות בהוסטל, תוכלו להשאיר את הארנק מתחת לכרית או בתא חיצוני של המוצ'ילה. לרבות גנבים יסתפקו בשלל קטן ומהיר, ולא יסתכנו בהיתפסות ב'זירת הפשע'.

טריקים נפוצים

1. הגנבים המקומיים המציאו אלפי תחבולות להסחות דעת [שפיכת מים על המטייל, זריקת אבקות לעיניים, שליחת ילד או אדם מבוגר לבקש נדבות ועוד שלל דרכים שונות ומשונות] ובמהלכן גנב שלישי מכייס את המטייל.

2. מומלץ לא להחזיק דבר בכיסים, או לשאת את התיק על הגב בשאננות. אל תשאירו את החפצים לעולם ללא השגחה ושימרו על קשר עין רציף עם המוצ'ילה או המזוודה במהלך נסיעות אוטובוס ארוכות.

3. כמעט בכל מדינה יש את הטריקים הנפוצים ביותר שלה. כדי לא להיקלע לסיטואציה צפויה מראש, שכל מטייל שטרח לבדוק ולקרוא עליה מעט באינטרנט יודע עליה- מומלץ לבדוק על כך מראש.

קבוצה להמרת מט'ח בין חברים ללא מטרות רווח בפייסבוק
https://www.facebook.com/groups/985400998137980/