הקדמה

הקדמה

קחו נשימה

תכנון קל

לאלו מכם אשר מתכוננים לטיול הגדול בפעם הראשונה, הדבר וודאי נראה מלחיץ ומבלבל. ישנו רצון עז לדעת הכל, לסגור הכל ולהיות מוכנים עד הפרט האחרון.
אנחנו כאן בשביל לומר לכם, קודם כל – קחו נשימה עמוקה! הכל בסדר.
כאשר הטיול ארוך יותר מטווח של 2-4 שבועות, לא באמת ניתן לתכנן מדי יום מה לעשות ואיפה לישון.

• מומלץ לעשות תחקיר קצר על יעדים אשר מעניינים אתכם, ובהם תרצו לבקר ביבשת הגדולה, בכדי להתחיל ולהרכיב מהם את כיוון המסלול.
זכרו, לא תוכלו לתכנן יותר מדי – כיוון שהדברים דינמיים. אם ברצונכם להפיק את המיטב מהטיול, עליכם לזרום.
ביבשת בה מרבית המדינות נחשבות למפגרות טכנולוגית, והמסלולים היומיים כוללים הרבה טיולי טבע ואטרקציות שונות, הדברים עתידים להשתנות במהרה.
דרכי התחבורה ביבשת נחשבות למסודרות יחסית, אך נעות בקצב שלהן – עליכם לקחת זאת בחשבון ולהתאזר בהרבה סבלנות.

שותפים

שותפים לטיול יכולים להתחלף ולהתווסף [הכוונה לתרמילאים שאינם בני זוג]. פתאום יתגלו יעדים חדשים אליהם תרצו להגיע, קחו זאת בקלות ולכו עם הלב – כך תבטיחו לעצמכם חוויה בלתי נשכחת. קחו בחשבון שגם אם נסעתם עם שותף לטיול, ייתכן ואחד מכם ירצה להישאר עוד קצת ביעד כלשהו בזמן שהשני ירצה להמשיך הלאה ליעד הבאה. קחו הכל בקלות.
בהנחה שכבר חישבתם פרמטרים כמו תקציב וזמן טיול [ראו תחת הכתבה תכנון טיול'], תוכלו להתחיל לתכנן את המסלול בהתחשב בעונות השנה.

גל עולה וגל יורד

ישנם שני מסלולים קלאסיים לפיהם מטיילים מרבית הישראלים מדרום ועד מרכז אמריקה, עוברים תחנות לפי הסדר ומחליפים חוויות על הדרך.

• גל עולה' – מתייחס למטיילים אשר מגיעים מכיוון ארגנטינה, ומטפסים מעלה לכיוון מקסיקו.
• 'גל יורד' – מתייחס למטיילים המגיעים מכיוון מקסיקו, ויורדים מטה לדרום.
כמובן שתפגשו המון חבר'ה שעושים מעגלים, איקסים ושאר כינויים למסלולים 'מבולגנים' ושונים. הכל יכול להשתנות במהלך הטיול.

יתרון הצטרפות לגל

למסלולי הגלים הנפוצים ישנם מספר יתרונות מובהקים: תמיד קל יותר לטייל בשביל החומוס' [כינוי חיבה למסלולים קבועים של ישראלים בחו'ל]. כך, מי שמגיע לטיול ואינו סגור על לאן להמשיך, יוכל לעקוב אחר הגל, ולהתקדם ליעדים הבאים.

נקודה נוספת – תוכלו להגיע למקומות מרכזיים בהם יש המון ישראלים, ולעולם לא תהיו לבד. במקרה ונתקעתם, צריכים עזרה, או סתם רוצים להכיר מטיילים נוספים מהארץ [תחושת בית] , כך תוכלו לעשות זאת.

תפיסת הגל העולה

• על מנת לתפוס את הגל העולה – מומלץ להתחיל את הטיול בחודשי דצמבר\פברואר, בהתאם לרצון לתפוס או לדלג על הקרנבל בברזיל. מבחינת עונות שנה, זוהי תקופה אידאלית למדינות הדרומיות [ארגנטינה וצילה].
אחריהן, הגל מתפצל לרוב ל3 המדינות הבאות: ברזיל, בוליביה או פרו – לפי רצונות שונים לטיולים ואטרקציות.

לאחר המדינות האנדיות, הגל הקלאסי ממשיך אל אקוודור ואחריה לקולומביה – ומי שבוחר להמשיך למדינות המרכז, עושה זאת מהעיר בוגוטה שבקולומביה.

כמובן שבכל שלב ניתן לתפוס טיסה הביתה, או לחתוך ישר למדינות המרכז [מטיילים רבים טסים ישירות למקסיקו, ויש כאלה אשר בוחרים לבקר במדינות אחרות בדרך].

תפיסת הגל היורד

• על מנת להצטרף לגל היורד – מומלץ להתחיל באזור אפריל \יולי. מטיילים רבים מגיעים בתקופה זו לקולומביה, ויורדים דרומה, ישנם מטיילים שמתחילים גם במקסיקו ומתחילים במעבר בין מדינות מרכז אמריקה עד לפנמה ומעבר לדרום אמריקה [קולומביה הראשונה ביבשת דרום אמריקה].

במידה ובחרתם במסלול היורד, והנכם מתכננים להגיע לבוליביה או פרו, וודאו כי אתם מספיקים להגיע בעונת הטיולים [אפריל – אוקטובר], אחרת הטראקים ייסגרו.
ישנם לא מעט מטיילים אשר דווקא בוחרים להתרחק מן הגל, ומסתייגים מקבוצות גדולות של ישראלים. גם מי שמחפש להכיר אנשים מרחבי העולם, יוכל לעשות זאת בקלות אפילו אם ייצמד לגלי המטיילים. ישראלים נוטים להיצמד להוסטלים מוכרים וספציפיים, ולכן אם תרצו להכיר אנשים מרחבי העולם – כל שעליכם לעשות הוא לשהות בהוסטל אחר.

שבוע ראשון ביבשת

זהו ככל הנראה התכנון החשוב ביותר, כיוון שזהו הדבר היחיד אותו ניתן לתכנן מהארץ, ונועד לרכך את הנחיתה בדרום \מרכז אמריקה.
מומלץ – במידת האפשר, לסגור מקום לינה לשבוע או למספר הימים הראשונים, ולקחת פרטים על מספר הוסטלים נוספים במקום הנחיתה, וביעד הבא.
כך, תוכלו להבטיח לעצמכם מקום להניח בו את הראש אחר הטיסה הארוכה.

טיפ קטן – בשבוע הראשון מתעסקים בעיקר בהתרגלות ליבשת, השפה הספרדית, הבדלי השעות וכו. דאגו לכם לרשימת אטרקציות במקום הנחיתה, ולתכנון יעד הבא, וכך תחסכו לעצמכם דאגות מיותרות.