מפת שבע אחיות

ברוכים הבאים לשבע אחיות

שבע המדינות האחיות בהודו הן המדינות הנמצאות בצפון מזרח הודו, מופרדות מהודו על ידי בנגלדש ובהוטן, ומקושרות במעבר יבשתי, ומוגדרות כחבל ארץ גאוגרפי פוליטי.

המדינות הן: אסאם, נאגאלנד, מגהלאיה, ארונאצ'ל פרדש, טריפורה, מיזוראם ומניפור.

על פי הגדרת ממשלת הודו השם המלא הוא "שבע האחיות והאח" כשמנהלית מצורפת גם מדינת סיקים הבודהיסטית כמדינה שמינית על אף היותה מנותקת גאוגרפית מיתר השבע, אך היות שאינה שייכת לבנגל המערבית השכנה ויש לה מאפיינים דומים לשבע האחיות.

יעדים מומלצים בשבע אחיות

עוד יעדים מומלצים

מידע כללי

רקע

המדינות הצפון-מזרחיות, הידועות בכינוין השבע אחיות', הן אחת התעלומות הגדולות שיש להודו להציע.

שבעת המדינות הללו, נמצאות הרחק מעבר למסלול הטיול המקובל ומהוות אזור ענק לטיול שטרם נחקר ונחשף להשפעות התיירות.

גאוגרפיה

רבים המטיילים שאינם אפילו מבחינים באזור הזה, שהוא מעין מובלעת בין נפאל, בהוטן, בנגלדש ובורמה בצפון-מזרח המדינה.

שרק מסדרון צר ברוחב 22 קמ מחבר את המובלעת הענקית הזאת להודו המוכרת. האזור כולו מחולק כך שמדינת אסאם המישורית היא המרכז הגאוגרפי והמסחרי שלו ומסביב לאסאם מתנשאות על גבעות והרים שאר המדינות.

אופי ושוני

עובדה שמייחדת אפילו עוד יותר את האזור הוא שאין להתייחס אליו כאל מקשה אחת, שבעת המדינות האלו שונות אחת מהשנייה ולכל אחת מהן סיפור והיסטוריה משלה.

גם בתוך עצמן המדינות מחולקות לשבטים שונים בעלי תרבות עצמאית, כך שבאזור כולו מתגוררים עשרות שבטים בעלי היסטוריה ותרבות ייחודית, שמעולם לא היו חלק מהודו עד הגעת הבריטים.

הקשר עם הודו

לאורך ההיסטוריה נדדו שבטים רבים לאזור, התיישבו בו והקימו ממלכות עצמאיות בשטח, עם קשר קלוש ביותר לאימפריה ההודית הסמוכה.

הממלכה היחידה שהייתה באיזשהו קשר מסחרי ותרבותי רציף עם הודו הייתה ממלכת אהום, שישבה על גדות נהר הברהמפוטרה, פחות או יותר בשטחה של אסאם של היום.

דת

שאר ששת המדינות שהתאפיינו באנשי גבעות והרים, נותרו רחוקות מהשפעה הודית על כן דת ההינדו בקושי חדרה אליהן. דווקא עם הגעת הבריטים, ובעקבותיהם המיסיונרים, נחלה הנצרות הצלחה עצומה באזור וכל שלושת המדינות היחידות בעלות רוב נוצרי בהודו כולה, הן חלק מהצפון-מזרחיות.

אסאם

המדינה המרכזית באזור כולו ושער הכניסה אליו, כל מטייל המגיע מכיוון הודו חייב לעבור בה. המדינה היחידה באזור עם מאפיינים הודיים בלבוש ובתרבות, כאשר זרם הוישנואיזם ההינדי הוא המרכזי בה.

האי מגולי

המקום המעניין ביותר במדינה זו, האי הגדול בעולם הנמצא בתוך נהר, בכללי פשוט מקום יפיפה עם אנשים מדהימים ששווה לבקר בו.

מגהלאיה

גולת הכותרת של שבעת האחיות, מגהלאיה היא המדינה הגשומה בעולם, מה שממלא אותה בנהרות ומפלים גועשים ובנופים ירוקים למכביר.

עמק צארפונג'י

עמק מרהיב, המפורסם בעיקר בזכות גשרי השורשים החיים שבו והוא מועמד רציני ליעד המרשים ביותר בכל הצפון-מזרח.

נאגלנד

ארץ השבטים הפראיים, לוחמי שבטי הנאגה מפורסמים במסורת כריתת הראשים שלהם. נאגלנד נחשבת לאחת המדינות ששמרו על תרבותן השבטית למרות התפשטות המערביות. מעבר לשבטיות שבה, ארצם של בני הנאגה היא אחת מפניני האזור, המאופיינת בהרים ועמקים ירוקים ויפים.

מיזוראם

על פניו אין הרבה במדינה ההררית והנידחת הזו שבה הדרכים אולי הגרועות ביותר בכל הודו. אך לישראלים שבנינו יש בהחלט סיבה לבקר במדינה שבה מתגוררות הקהילות האחרונות של בני המנשה.

מאניפור

מדינה מעט פחות מעניינת, גם בה יש מספר קהילות של בני המנשה. העיקר בה הוא שסוף-סוף נפתח, בפעם הראשונה מאז קום מדינת הודו, מעבר גבול יבשתי לתיירים לבורמה השכנה.

טריפורה

המדינה כנראה הכי פחות מתוירת ויש שיגידו גם הכי פחות מעניינת. היא הקטנה מכל המדינות באזור ומוקפת כמעט כולה בבנגלדש. מפורסמת בעיקר בזכות ארמון המלוכה הגדול בבירה אגרטלה ובזכות מקום בצפון המדינה בו חצובים בתוך סלעי ענק דמויותיהם של אלים מקומיים.

ארונצאל פארדש

המדינה האחרונה באזור שעוד מצריכה אישור מיוחד בשביל לטייל בה. המדינה הצפונית מתפרשת מגדות נהר הברהמפוטרה ועד להרי ההימלאיה שחוצים אותה מצפון. נחשבת לאחד מהמקומות היפים בהודו שטרם נחקרו, מאופיינת בשבטים שונים, מהם גם לא מעט בודהיסטים בעקבות הקרבה לטיבט.

לסיכום

זהו אחד האזורים המעניינים ביותר למי שמחפש טיול קצת אחר, האזור כולו נותר בתולי למטייל המערבי ורק מעטים פוקדים אותו במהלך טיולם.

הטיול בו מספק חוויה הרפתקנית כאשר חלקים נרחבים ממנו הם חסרי כל תודעה של יחס לתיירות, וישנו צורך כל הזמן לחקור ולבנות את הטיול תוך כדי תנועה, שלא כמו רוב האזורים בהודו שבהם הרוב קל ומובנה יותר ואפשר להרפות ולתת לטיול לזרום מעצמו.

המפגש עם האוכלוסייה

התכונה אולי הכי מיוחדת של הטיול באזור כזה, שבו שום דבר כמעט לא נכתב מראש על ידי מסלול קבוע, היא שהאינטראקציה עם המקומיים הופכת להיות הרבה יותר משמעותית. תמצאו את עצמכם מתייעצים ומתארחים אצלם הרבה יותר מאשר ברוב הודו, וההיכרות איתם תוכל לקחת אתכם למקומות הכי מעניינים שיש.

לזרום עם הטיול

אך חשוב שתזכרו שמה שכתוב פה זו לא תורה מסיני, ולא צריך להפוך למסלול קבוע סטייל שביל החומוס', דווקא הייחוד הגדול של לטייל באזור כזה הוא היכולת ללכת בו לאיבוד ולזרום עם ההזדמנויות וההרפתקאות הקטנות שבו.

סקירה כללית

מזג אוויר

רקע

אזור השבע- אחיות מחולק כאשר אסאם המישורית והנמוכה במרכז, וסביבה מתנשאות שאר המדינות לגבהים של עד 2000 מטר, מלבד ארונצאל פארדש, המתנשאת לגבהים אף יותר משמעותיים ומזג האוויר שלה דומה לזה של נפאל.

הפרשי הגובה האלה משפיעים על מזג האוויר במדינות השונות, על כן הוא משתנה בין אחת לשנייה.

טיפים

רקע

ההמלצה הכי חמה שאפשר לתת בטיול בשבע אחיות היא פשוט לזרום. כמובן שיש מקומות אדירים שממש כדאי לראות, אך החוויה של לטייל באזור לא מתויר.

נסו להגיע לאזור למספיק זמן בשביל שתתאפשר לכם הפריבילגיה לזרום עם כל מיני הרפתקאות קטנות בדרך, להתארח אצל משפחה, לנסוע למקום שבכלל לא שמעתם עליו עם כמה מקומיים שפגשתם או פשוט לשוטט ולתת לטיול לעשות את שלו.

אחרי שכל זה נאמר, ניתן בקצרה מספר מקומות מעניינים מאוד בפריסה על פני המדינות השונות.

עמק צארפונג'י

הנמצא במדינת מגהלאיה, יעד הזהב של הצפון-מזרח ואולי היעד הראשון ששומעים עליו לפני ההגעה לאזור. העמק מפורסם קודם כל בזכות תופעת הגשרים היוצאת דופן שלו, גשרים משורשים חיים הנבנים לאורך עשרות שנים בשיטה ייחודית לתושבי האזור.

הגשרים הם מלאכת אומן, מרשימים ויפים המשתלבים עם הטבע בצורה נפלאה. אך כדאי לדעת שמעבר לכך, העמק כולו יפיפה וקסום, עמק ירוק בו משובצות עשרות ברכות טורקיז טבעיות, בו ניתן להעביר ימים רבים בשלווה ובנחת.

האי מגולי

הנמצא בבמדינת אסאם, האי הגדול ביותר בעולם הנמצא בלב נהר. האי שקט ופסטורלי ותושביו הם בני שבט המישינג החביבים והרגועים.

האי הוא אחד המקומות הנעימים ביותר להסתובב בהם באזור ומכיוון שכולו שטוח אפשר לשכור אופניים ולשוטט בו ממש בקלות.

הכפר לונגווה

הנמצא במדינת נאגלנד, המדינה השבטית ביותר משבעת האחיות. בני שבט הנאגה ידועים בזכות מסורת כריתת הראשים שלהם.

הכפר יושב בדיוק על הגבול עם בורמה, כאשר ממש על הגבול כשחציו בהודו וחציו בבורמה נמצא ארמון המחוז השולט בכפרים משני צדי הגבול. המלך יושב כל היום בבקתה שלו ומעשן אופיום להנאתו עם זקני השבט, חוויה שלא כדאי לפספס.

קהילות בני המנשה

הקהילות נמצאות בעיקר במדינת מיזוראם, אך גם במאניפור.

הקהילות הללו אוצרות בתוכן סיפור הנמתח על אלפי שנים ולאורך מחצית הגלובוס, סיפור שהחל אי שם בארץ ישראל, דרך תקופות עבדות בממלכת אשור ובסין, המשיך בצפון-מזרח בחור הזה בקצה העולם, ולקראת סיומו כשכל הקהילות נמצאות באיזשהו תהליך של עליה לארץ וחבירה מחדש לעם היהודי.

כסף ועלויות

רקע

העלויות של הטיול בצפון-מזרח שונות מאוד מרוב הטיול בהודו. הנתח העיקרי מההוצאות הולך על השילוש הידוע לינה-תחבורה-אוכל, מאחר וכמעט אין פיתויים להוציא עליהם את הכסף.

אוכל

האוכל מאוד זול, מכיוון שלרוב אוכלים בדאבות ומסעדות מקומיות.

תחבורה

מחירי התחבורה זולים, מקסימום עד 800 רופי בנסיעות ארוכות מאוד.

לינה

החדרים במדינות האלו, במיוחד בערים הגדולות ויש צורך כל הזמן לעבור בערים גדולות, הם מאוד יקרים ולרוב אינם נותנים תמורה הולמת. בערים המחירים נעים בערך בין 800-1000 רופי ללילה בחדר זוגי לא מרשים בעיר, כאשר בכפרים אפשר בדרך כלל למצוא סביב ה-500 רופי לחדר זוגי.

יעד זול

מיעוט בפיתויים והעלות הנמוכה של האוכל והתחבורה, אפילו שהמחירים יקרים בגזרת הלינה, הופכים את הטיול באזור ליעד זול.

אפשר בלי הרבה מאמץ לשמור על תקציב ממוצע של 1000 רופי ומטה לאדם ליום בערים הגדולות ולקצץ את זה כמעט בחצי בכפרים ובמקומות קטנים.

תחבורה ומעברים

רקע

ישנן שמועות רבות על כך שההתניידות בצפון-מזרחיות היא קשה ומייאשת, אך המציאות הרבה יותר מאירת עיניים מזה.

אומנם יש מדינות שבהן הכבישים במצב גרוע והנסיעות יכולות להיות סיוט, אך זה אינו המצב ברוב המדינות.

אוטובוס לילה

בנסיעות ארוכות בין המדינות כמעט תמיד יש אופציה של אוטובוס לילה נוח עם אפשרות להוריד את המושב.

רכבת

באסאם המישורית אף יש קווי רכבת החוצים את המדינה.

סומו

לפני שתגיעו לאזור תעשו הכרות עם המונח סומו, שילווה אתכם בחלקים רחבים מהטיול בצפון-מזרח. סומו הוא בעצם גיפ משותף בעל 10-14 מושבים, העושה בעיקר נסיעות קצרות בתוך המדינות, אך לעתים גם נסיעות ארוכות יותר.

זוהי אינה הדרך הנוחה ביותר להתנייד אך לעתים אין ברירה ואם כבר עליתם על כזה, תעשו לעצמכם טובה ואל תשבו מאחורה.

ויזה ושגרירות

כללי

המון מטיילים נרתעים מלהגיע לצפון-מזרחיות מתוך פחד שצריך בשבילם אישורים מיוחדים. הדבר היה נכון עד לפני כמה שנים, אך כיום רק ארונצאל פארדש מצריכה פרמיט ואין שום בעיה לטייל בקלות וללא ביורוקרטיה בכל שאר המדינות.

ערים בשבע אחיות