מיזוראם

מפת מיזוראם

ברוכים הבאים למיזוראם

בין רכסי ההרים השונים בעוצמה שלא מאפשרת מערך כבישים שנחשבה כמחוז של אסאם, היא מדינה הררית, משופעת מים ונהרות, ומחורצת בנקיקים ווואדיות אדירים הזורמים דרומה לים.

הוואדיות מפנוח במדינה, וגורמת לכל הדרכים הראשיות להיות תלויות מעל פני תהום.

יעדים מומלצים במיזוראם

עוד יעדים מומלצים

Advertisement

אסור לפספס

תכנון טיול

מידע כללי

רקע

מיזוראם, המכונה גם היהלום החבוי של הצפון-מזרח', היא מדינה יפיפייה בעלת נופים ירוקים עוצרי נשימה, אך מעבר לכך היא אחת המדינות המעניינות ביותר מבחינה תרבותית שיש לכל הודו הגדולה להציע לנו.

גיאוגרפיה

מיזוראם שקיבלה מעמד של מדינה עצמאית בהודו רק ב-1987 נחשבה כמחוז של אסאם, היא מדינה הררית, משופעת מים ונהרות, מחורצת בנקיקים וואדיות אדירים הזורמים דרומה לים.

הוואדיות בתוך במדינה גורמים לכל הדרכים הראשיות להיות תלויות מעל פני תהום. המדינה ממוקמת בקצהו הדרומי של הצפון-מזרח, גובלת בבנגלדש ומיאנמר השוכנות לאורך 722 קילומטרים של גבול בעל חשיבות לאומית. שכנותיה ההודיות מצפון הן מאניפור, טריפורה ואסאם.

דרכים והתמצאות

היא קשה להגעה, והכניסה והיציאה היבשתיות אליה מתבצעות בנסיעה של שעות רבות בכביש מפותל מסילצאר שבאסאם.

אוכלוסייה

המדינה מורכבת ממספר קבוצות אתניות שונות, אשר שייכות כולן יחדיו לשבט המיזו. שבט המיזו מונה כמיליון איש הפרוסים לאורך המדינה הקטנה בהודו שגודלה כגודל מדינת ישראל.

המיסיונרים האירופאים הצליחו בה מעבר למשוער וכיום מיזוראם עומדת על כ-87% של נוצרים באוכלוסייה שמעניקים לה את תואר המדינה הנוצרית ביותר בהודו.

בני המיזו והיהדות

הקשר היהודי המפתיע מגיע בצורת קהילה של מספר אלפים מבני שבט המיזו שמנהלת כבר עשרות שנים מהלך של התגיירות ועלייה למדינת ישראל, מתוך אמונה שהם צאצאים של שבט מנשה, שהוא אחד מעשרת השבטים האבודים.

תרבות ואופי

מיזוראם היא אחת המדינות העניות בהודו, אך המיזוראמים הם אנשים חייכנים ואופטימיים. מיזוראם היא כנראה המדינה היחידה בהודו שבה לשמוע צפירת רכב זה דבר נדיר.

התרבות במדינה היא מאוד מערבית ביחס להודו, ומקומיים רבים מסתובבים עם גופיות של שחקי NBA ושומעים מוזיקה מערבית. במפתיע, על אך העוני, שיעור ידע הקרוא-וכתוב שלהם עומד על 91%.

מראה חיצוני

במראם החיצוני הם לא דומים להודים כלל, והם מזכירים בתווי פניהם היפים את הבורמזים והסיניים, רמז לנדודים הארוכים שהם עברו בדרך לפינה הנידחת של הודו שבה הם שוכנים עכשיו.

תיירות במדינה

בעקבות תשתית התיירות הירודה ומערך הכבישים הרעוע, כמעט ואין תיירות זרה במדינה אפילו ביחס לצפון-מזרח.

קהילת שבי ציון

הסיבה המרכזית שמושכת מעט ישראלים בכל זאת להגיע אליה היא המפגש עם קהילת שבי ציון' בבירה אייזול ובכפרים שסביבה.

המפגש עם הקהילה, שנמצאת בתהליכי גיור מתקדימים ומנהלת אורח חיים יהודי בלב ליבה של המדינה, הוא מפגש מרגש ומטלטל שמושך ישראלים להגיע למרות הקושי והמרחק. הקהילה מתרגשת ומאמצת כל ישראלי שמגיע, גם בתנאי העוני הקשה שהיא נמצאת בו. בני המנשה צמאים לידע ממדינת ישראל, שאליה שלחו כבר כ-3,000 בני קהילה לאורך השנים.

ההר הכחול

נמצא בדרום המדינה, ההר מתנשא לגובה של 2,210 מטר, הוא ההר הגבוה במדינה ומספק מסלולי הליכה יפים.

לסיכום

אמנם ההגעה למדינה היא קשוחה והאטרקציות לא רבות, אך המפגש עם בני המנשה הוא לא פחות ממרגש. מומלץ מאוד למי שמעוניין להבין את התהליך שהם עוברים ולשאול את עצמו האם למדנו משהו בתור מדינה מגלי העלייה הקודמים שבאו מאתיופיה, מרוסיה ומארצות המזרח.

סקירה כללית

ערים במיזוראם