מגהלאיה

מפת מגהלאיה

ברוכים הבאים למגהלאיה

מגהלאיה היא המדינה האהובה על תרמילאים בצפון-מזרח.

המדינה ניחנת בשילוב מנצח בין עיר הבירה האירופאית באופייה, עמק צ'רפונג'י היפה והשקט, נוף הכפרים הירוק והנפוץ, והאנשים המעניינים והנחמדים.

כמעט ולא תפגשו פה תיירים זרים, והמעטים שכן תפגשו כנראה יהיו בצ'רפונג'י, היעד שאף אחד שמגיע לאזור לא מעז לפספס.

המקומיים לא כל כך רגילים לתיירים, במיוחד באזורים שהם מחוץ למסלול התיירות הרגיל במדינה, ובזכות היות הכנסייה חלק כל כך חשוב מהיום-יום שלהם הם שולטים באנגלית ברמה גבוהה ותוכלו למצוא את עצמכם נסחפים לשיחות ומפגש עם אנשים שלא חשבתם שתזכו להכיר.

יעדים מומלצים במגהלאיה

עוד יעדים מומלצים

Advertisement

אסור לפספס

תכנון טיול

מידע כללי

רקע

כינוי ידוע למדינות צפון-מזרח הודו הוא ה-שבע אחיות', אם אכן נשתמש בכינוי זה, אז מגהלאיה היא האחות היפה מכולן.

מדינה זו, הממוקמת דרומית לאסאם, גובלת ברוב חלקיה עם אזורי צפון בנגלדש, הינה שיאנית הגשם העולמית עם 12 מטר של ממטרים בשנה ממוצעת. נתונים אלו הופכים את מגהלאיה למדינה שכל תייר היה חולם עליה עם גבעות ירוקות, מים זורמים בכל מקום, מערות נטיפים ומפלי מים גועשים. לא סתם משמעות שמה של המדינה היא 'משכן העננים' בשפה הסנסקריט.

אוכלוסייה

התושבים שחיים במדינה הנם צאצאים של שבטים אנימיסטים עובדי רוחות ואלילים שחיו בגבעות הפרא של המדינה עד בואם של הבריטים לאזור.

לפני בואם, מגהלאיה הייתה מחולקת בין שלושה שבטים גדולים, שכל אחד מהם שלט וחי באזור גבעות משלו. כך המדינה הייתה מחולקת כשגבעות המזרח היו שייכות לשבט גאניטייה, הגבעות המרכזיות לשבט הקאסי, והמערביות לשבט הגארו.

הופעת הנצרות

עם בואם של הבריטים לאזור לפני כ-200 שנה הגיעו איתם גם מיסיונרים אירופאים רבים שנחלו הצלחה עצומה במדינה. כיום למרות העבר השבטי הלא רחוק, כמעט ולא נותרו עובדי אלילים במדינה.

אפשר לראות בה כנסיות ומיסות יום ראשון בכל מקום, אפילו בכפרים הנידחים ביותר. היא אף אחת משלושת המדינות היחידות בהודו בעלות רוב נוצרי.

למעשה בזכות המיסיונרים מגהלאיה התקדמה להיות מדינה משגשגת מאוד ביחס להודו, עם אחוז בעלי הידע בקריאה וכתיבה מהגבוהים בכל הודו הגדולה. למרות שאצלנו למילה מיסיונר יש הקשר מאוד שלילי, דווקא במגהלאיה עד היום אפשר לשמוע מקומיים מוקירים תודה למיסיונרים וטוענים שבלעדיהם הם עוד היו רצים יחפים וערומים על הגבעות.

לעומת היחס החם שהמקומיים מגלים בזיכרונותיהם למיסיונרים, היחס להודו עצמה הוא מאוד גבולי. קיים זעם רב על המדינה ואפילו ישנן כמה מחתרות מיליטנטיות השואפות להוציא את מגהלאיה לעצמאות.

שילונג

עיר הבירה של מגהלאיה, נמצאת במרחק 3-4 שעות נסיעה מגווהאטי שבאסאם והן שתי ערים הפוכות לגמרי זו מזו.

במרומי גבעות קאסי, סמוך לנקודה הגבוהה ביותר במדינה, שוכנת שילונג הפרובינציאלית והמטופחת. כעיר שהיוותה עבור הבריטים היל סטיישן, ביחד עם התרבות האירופאית שחדרה למקום דרך המיסיונרים, שילונג מרגישה כמו עיר בירה אירופאית ואף מכונה סקוטלנד של המזרח.

צרפונג'י

עמק מטריף עם מפל הקשת, ברכות שחייה בצבע טורקיז וגולת הכותרת- גשרים משורשים חיים המאפשרים גישה בתוך העמק בין מקום למקום, צרפונג'י הוא כנראה האזור המוכר ביותר בצפון-מזרח כולו ויעד מועדף על כל המטיילים באזור.

מאוולינונג

כפר בדרום המדינה שהתפרסם כשזכה בתואר הכפר הנקי ביותר באסיה'.

שנונגפדאנג

כפר קטן, יעד שאינו מוכר מאוד, נמצא על גבול בנגלדש ובו אפשר לשכור אוהל ולישון על חוף הנהר.

סיכום

מגהלאיה היא המדינה האהובה על תרמילאים בצפון-מזרח.

המדינה ניחנת בשילוב מנצח בין עיר הבירה האירופאית באופייה, עמק צרפונג'י היפה והשקט, נוף הכפרים הירוק והנפוץ ואוכלוסייה מרתקת ומיוחדת.

כמעט ולא תפגשו פה תיירים זרים והמעטים שכן תפגשו כנראה יהיו בצ'רפונג'י, היעד שהמטיילים באזור אינם מעזים לפספס.

המקומיים לא כל כך רגילים לתיירים, במיוחד באזורים שהם מחוץ למסלול התיירות הרגיל במדינה. בזכות היותה של הכנסייה חלק כל כך חשוב מהיום-יום שלהם הם שולטים באנגלית ברמה גבוהה ותוכלו למצוא את עצמכם נסחפים לשיחות ומפגש עם אנשים שלא חשבתם שתזכו להכיר.

סקירה כללית

מזג אוויר

רקע

מגהלאיה היא מדינה גבוהה ברובה, המאופיינת בגבעות ואף מתנשאת לשיא של כ-2,000 מטר גובה בפסגת שילונג, אך יחד עם זאת יש בה אזורים נמוכים, במיוחד באזור הדרום על גבול בנגלדש הנמוכה, שם מזג האוויר מתאפיין בלחות וחום.

עמק צארפונג'י הוא בין שני המקומות הקיצוניים האלה, לא קר וגבוה כמו שילונג ולא חם ולח כמו דרום המדינה ובו שורר בו מזג אוויר נוח רוב ימות השנה.

טיפים

רקע

אם התמזל מזלכם ואתם במגהלאיה, או בכלל בצפון-מזרח של הודו, יש מקום אחד ויחיד במינו שאסור לכם בשום פנים ואופן לפספס, כמובן צרפונג'י.

צרפונג'י

עמק ירוק ויפה מלא במפלים ובתצפיות. העמק משובץ בברכות שחייה טבעיות בצבעי כחול וטורקיז עמוקים, המוקפות סלעי ענק וביער הגדל על גדות העמק.

ניתן להעביר ימים רבים ברוגע ובפסטורליות של העמק הקסום הזה. אחת מגולת הכותרות שלו היא הכפר נונגריאט.

נונגריאט

השוכן במעמקי עמק צר החוצה את האזור. הכפר השקט והצנוע יושב מעל הנהר הגדול שחוצה את העמק.

מפורסם בזכות גשרי השורשים החיים הפזורים מסביבו, המתוחים מעל חלקים מהנהר ומאפשרים גישה לכל פינות החמד של העמק. הגשרים החיים מהווים את מוקד העלייה לרגל של התיירים המגיעים לכפר. הם אומנם מחזה מדהים, אך לא הדבר היחיד שמייחד את המקום.

שילונג

עיר הבירה של מגהלאיה המאפשרת חוויה תרבותית נדירה במינה, שספק אם אפשר לחוות בעיר נוספת בהודו. העיר, המכונה גם סקוטלנד של המזרח, שוכנת בגובה גבעות קהאסי ומספקת שילוב של נופים עוצרי נשימה ותרבות יוצאת דופן.

בירת מגהלאיה הושפעה עמוקות מהמיסיונרים שהגיעו אל המדינה לפני מאות ספורות, בנו כנסיות, פארקים, מוזאונים ועוד. האווירה בה מזכירה משהו שרחוק מהודו, אם במדרחוב המושקע שמהווה את מרכז העיר, אם בבתי הקפה והפאבים הפזורים לרוחבה או באנגלית ששומעים בכל פינה.

שימו לב- העיר אינה תחנת מעבר לצרפונג'י, הישארו בה מספר לילות וחוו אותה לעומק, מומלץ בחום.

מאוולינונג

זכה בתואר הכפר הנקי ביותר באסיה ומאז הפך את עצמו ליעד תיירותי.

שנונגפדנג

כפר פסטורלי וקטן שטרם נפתח לחלוטין לתיירות ועל כן מאוד מעניין לפגוש בו את הקהילה המקומית, או לסירוגין להעביר את הזמן בשכירת אוהל על חופו של הנהר הצמוד אליו.

כסף ועלויות

רקע

בדומה לאסאם ולשאר הצפון-מזרח המחירים פה מעט שונים ממה שרוב התיירים הישראלים רגילים אליו, לאו דווקא לרעה.

לינה

מחירים יחסית יקרים, ייתכן שלא תצליחו למצוא גסטהאוס ראוי בפחות מ-1,000 רופי ללילה בשילונג, מכיוון ששירותי התיירות לא מותאמים כל כך לתיירות חוץ, ויותר מתאימים לתיירות פנים הודית עשירה.

אוכל

האוכל מאידך, מאוד זול, מנת אוכל רחוב תעלה בסביבות ה- 20 רופי, ומסעדה לא רעה תנוע סביב 150 רופי למנה.

תחבורה

מחירים יחסית זולים, אפשר להעביר שבועות רבים במדינה בלי להוציא יותר מכמה מאות רופי בודדות.

סיכום

בסופו של דבר בגלל מיעוט הפיתויים והמחירים הנמוכים של האוכל ושל התחבורה הטיול במגהלאיה לא ממש יקר בשילונג ומאוד מאוד זול בשאר האזורים במדינה.

תחבורה ומעברים

סומו

אם לא נתקלתם עד כה בטיולכם בצפון-מזרח בסומו, זה הזמן שלכם להגיד שלום לאמצעי התחבורה החדש שלכם. סומו הוא גיפ גדול עם עשרה מושבים צפופים, 2 מקדימה, ועוד שתי שורות של 4, שעובד על עיקרון המונית המשותפת, הוא עומד בתחנה וכשהוא מתמלא בנוסעים, יוצא לדרך.

אי אפשר להגדיר אותו ככלי תחבורה נוח במיוחד, אך המזל במקרה של מגהלאיה הוא שהנסיעות לרוב קצרות ולא אורכות יותר מ- 3-4 שעות.

אוטובוסים מקומיים

יש לעתים רחוקות אוטובוסים מקומיים, לא רעים, בין מקום למקום אך קשה לתזמן אותם.

ויזה ושגרירות

כללי

מטיילים רבים נרתעים מלהגיע לצפון-מזרח הודו מתוך פחד שצריך בשבילם אישורים מיוחדים. הדבר היה נכון עד לפני מספר שנים אך כיום רק ארונצאל פארדש מצריכה פרמיט ואין שום בעיה לטייל בקלות וללא ביורוקרטיה בכל שאר המדינות כולל מגהלאיה.