מאניפור

מפת מאניפור

ברוכים הבאים למאניפור

מאניפור היא אמנם המדינה הכי פחות יציבה ביטחונית מבין שבעת האחיות, אך אם מתנהלים בה נכון אפשר ליהנות ממגוון חוויות, בין אם בביקור את האתרים המרשימים של המדינה,
במפגש עם קהילות בני המנשה הפזורות בה או במעבר אל עבר שלב חדש לחלוטין של הטיול בבורמה.

יעדים מומלצים במאניפור

עוד יעדים מומלצים

Advertisement

אסור לפספס

תכנון טיול

מידע כללי

רקע

במהלך אלפי השנים האחרונות, ממלכות מקומיות רבות שלטו ברחבי דרום-מזרח אסיה, בימנו -בורמה, תאילנד, ויאטנם ועוד. הקשר ביניהם לרוב היה רופף, עקב שרשרת ההרים שמסמנת גבול ברור בין צפון-מזרח הודו לבורמה.

לאורך 2,500 השנה האחרונות המעבר היבשתי בין שתי האימפריות האלו היה אפשרי אם כי לא פשוט רק דרך ממלכה קטנה אחת – מאניפור. זה בעצם הסיפור המרכזי של המדינה הקטנה הזו, המפגש בין התרבויות, הדתות, האמונות השונות המגיעות משתי קצוות אסיה.

גיאוגרפיה

למאניפור צורה גאוגרפית מיוחדת במינה, מרכז המדינה הוא עמק אימפל השטוח והגדול, שגם מאכלס את מרבית האוכלוסייה. העמק מוקף גבעות משלושה כיוונים ופתוח למעבר נוח רק בקצהו הצפוני לכיוון מדינת נאגלנד השכנה

שכנותיה ההודיות הנוספות של מאניפור הן מיזוראם מדרום ואסאם ממערב, כאשר בורמה גובלת איתה במזרח.

הגבעות הסוגרות כמעט לגמרי את עמק אימפל הקסום, אפשר לממלכה לחיות בשלום יחסי עם שכנותיה, עקב הקושי לחצות גבעות אלו. אך כיום, הן מקשות על הגישה אליה, שכמעט אינה אפשרית ממיזוראם ומאוד לא נוחה מאסאם.

אוכלוסייה

שבט המיטאי הינו השבט הגדול במדינה. הוא השבט שההיסטוריה המאניפורית מיוחסת אליו, שפתה הרשמית של המדינה היא שפתו של השבט ונקראת מיטאי או מאניפורית.

רובם של בני השבט חיים בעמק כאשר מיעוט קטן מתגורר בהרים אשר שייכים לשאר השבטים במדינה. שני השבטים המרכזיים האחרים הם שבט הנאגה השוכן בעיקר בגבעות הצפון, ושבט הקוקי-צין-מיזו השוכן בעיקר בגבעות הדרום וקהילות קטנות שבו מגדירות את עצמן כבני-מנשה. בנוסף ישנו מיעוט אסלאמי קטן במדינה.

פרעות ושביתות

בעבר, המדינה הייתה גן-עדן שליו של תרבויות שונות שחיות יחדיו בהרמוניה. אולם בעשרות השנים האחרונות המדינה משוסעת מבפנים וכלפי חוץ.

מחתרות רבות פועלות בה, לרוב כנגד הכיבוש ההודי בדרישה לעצמאות, אך לפעמים גם אחת כנגד השנייה, מכיוון שבני הנאגה רוצים לספח את שטחם למדינת נאגלנד השכנה מצפון, שמורכבת משאר בני שבטם. באופן יחסית קבוע מתקיימות באזורים שונים במדינה שביתות שמוכרזות מראש על ידי המחתרות ובהן אסור לנסוע בכבישים ממקום למקום.

הדרך למדינה רצופה בעמדות בידוק של צבא הודו שמנסה לשמור על הסדר במדינה.

תיירות והנאה

אימפל- עיר הבירה במדינה וגם עיר הגדולה ביותר בה. אימפל מרכזת בתוכה לא מעט דברים לראות-

מצודת קנגלה- נמצאת במרכז העיר והיוותה בעברה את בירת הממלכה במשך מאות שנים.

בית הקבורות- מקום מטופח לזכר הרוגי מלחמת העולם השנייה, שעומד בדממתו כבר עשרות שנים ומזכיר את הקרבות האדירים שניהלו היפנים כנגד הכוחות ההודים והבריטים.

אגם לוקטאק- נמצא במרחק כ-40 קמ מאימפל וידוע בזכות היותו מקווה המים הגדול ביותר בצפון-מזרח ובזכות האיים הצפים היפים שבו.

קהילת בני מנשה- קהילות אלו הם סיבה נוספת שמושכת ישראלים למדינה, הקהילה העיקרית נמצאת בעיירה צ'ורצ'אנדפור בדרום עמק אימפל, לא רחוק מאגם לוקטאק.

המעבר גבול לבורמה

בשנה האחרונה נפתח לראשונה בתולדות הודו מעבר גבול לתיירים בין הודו לבורמה. המעבר מאפשר סוף-סוף גישה יבשתית בין שני אזורי הטיול המדהימים האלה. בזכותו אפשר לעבור בהמשך למדינות כמו תאילנד, ויאטנם, קמבודיה, ולאוס מבלי לעלות על מטוס.

האישור למעבר אמנם עולה כסף ומצריך עבודה ביורוקרטית שעליה מורחב בעמוד תחבורה, אך זאת חווית טיול מדהימה שמאפשרת להרגיש את המעבר ההדרגתי בין התרבויות והמדינות האלו, במקום לקחת טיסה ולפתע לנחות' אל תוך תרבות שונה לחלוטין.

סיכום

מאניפור היא אמנם המדינה הכי פחות יציבה ביטחונית מבין שבעת האחיות, אך אם מתנהלים בה נכון אפשר ליהנות ממגוון חוויות, בין אם בביקור את האתרים המרשימים של המדינה, במפגש עם קהילות בני המנשה הפזורות בה, או במעבר אל עבר מפגשים חדשים לחלוטין בבורמה.

סקירה כללית

ערים במאניפור