לה (לדאק)

מזג אוויר בלה (לדאק)

מפת לה (לדאק)

לה, בירת חבל לדאק, השוכנת בקרבת נהר האינדוס, לא מרגישה כמו חלק מהודו.

זהו עמק מדברי בגובה 3500 מ' עם נהר במרכזו והרים מושלגים מסביבו. כשתגיעו ללדאק תיתקלו בלדאקים, הבודהיסטים האדוקים ומסבירי הפנים.

בין הפעילויות שיש ללדאק להציע לכם ישנם טרקים, טיולי ג'יפים, אופניים, רפטינג, כפרים קטנים אותנטיים וביקור במנזרים וארמונות עתיקים.

 מידע כללי

אופי האזור

בירת לדאק שוכנת בקרבת נהר האינדוס והינה גדולה בעשרות מונים מכל שאר היישובים בלדאק [למעט קרגיל המוסלמית אשר במערב לדאק].

לה היא מרכז התרמילאים של לדאק והתיירות בה מפותחת כהלכה, בניגוד לשאר הערים באזור. עם זאת, כשתגיעו ללה, בין אם מקשמיר ובין אם ממנאלי, תרגישו שהגעתם למדינה אחרת. נהגי הריקשה לא יציקו לכם, האווירה רגועה יותר, והנוף המטמטם לא מרפה לרגע.

אטרקציות

לה משמשת כבסיס יציאה לאטרקציות מגוונות ברחבי לדאק. לאורך כל דרך צאנגספה ניתן לשכור קטנועים ואופנועים ולשוטט איתם ברחבי לדאק.

מסביב ללה תוכלו למצוא אינספור כפרים יפים עם ארמונות, עתיקות ומנזרים מרהיבים. מדרום ללה נמצאים סטוק [Stok] [בו שוכן ארמון המלוכה הנוכחי של לדאק], טהיקסי [Thiksey] [מנזר מרשים ביותר] ושיי [Shey] [חורבות מבצר אליהן ניתן לטפס בטיפוס בולדרים, עם הציוד המתאים], וממערב נמצאים אלצ'י [Alchi], דה [Dah] ולאמאיורו [Lamayuru]. כמובן שישנם עוד אינספור כפרים עליהם יוכלו לספר לכם בסוכנויות בלה. לרוב הכפרים ניתן להגיע בלוקאלים, אך נוח יותר באמצעות אופנוע.

אגמים

דרומית ללה ישנם מס אגמים מרהיבים, אליהם ניתן להגיע כקבוצה באמצעות ואנים מושכרים. הפופולרי והגדול שבהם הוא פאנגונג טסו [Pangong Tso], באורך כ-150 ק'מ, כאשר השליש המזרחי שלו בטיבט.

זמן הנסיעה לאגם הוא שש שעות, וניתן לישון שם בגסטהאוסים בסיסיים. טסו מורירי וטסו קאר [Tso Moriri, Tso Khar] הם שני אגמים קטנים ודרומיים יותר, עם פחות תיירות.

ראפטינג

ניתן לצאת לרפטינג בנהרות הזנסקר והאינדוס. רוב החברות בלה מוציאות טיולי רפטינג של חצי יום, כולל ארוחת צהריים בסיום המסלול. שימו לב, מי הנהרות הם מי הפשרת שלגים, בטמפ 4-5 מעלות.

קהרדונג לה [Khardung La]- מעל לה שוכן קהרדונג לה, מעבר ההרים הגבוה ביותר בעולם לכלי רכב, בגובה 5600 מ'. הסוכנויות בלה ישמחו להעלות אתכם עד למעלה בג'יפ, לשתות תה בקפיטריה ולהנות מהנוף ומהשלג, ולרדת חזרה את 40 הק'מ ללה באופניים. שימו לב: הדרך לכיוון ללה לא סלולה בחלקה העליון, ועוברים בה רכבים ומשאיות. דרך צ'אנגספה עמוסה במטיילים עם איברי גוף נקועים ושבורים.

עמק נוברה

העמק היפהפה שוכן מעברו השני של קהרדונג לה. כדאי להגיע לעמק לטיול של כמה ימים, במיוחד בכפר טורטוק, וניתן לעשות זאת באמצעות מיני-ואן עם נהג, או עם אופנועים.

עמק זנסקר ועמק סורו

החלק המערבי של לדאק מורכב מהעמקים סורו [המוסלמי] וזנסקר [הבודהיסטי]. שני העמקים ידועים בנופיהם המרהיבים, וידועים כאזור טוב לטרקים.

טרקים

ישנם אינספור מסלולי טרקים ברחבי לדאק. הידועים שבהם: עמק מארקה, הבייבי טרק, סטוק-קנגרי, טרק הצאדאר [טרק חורף לאורך נהר הזנסקר הקפוא], וטרק הזנסקר, אותו ניתן להאריך עד עמק לאהול.

*למידע נוסף על האטרקציות בלה ובלדאק, חפשו את הערכים המתאימים תחת האטרקציות של לה.

מטיילים עם

לינה

לפניכם רשימת שירותי לינה מומלצים המתעדכנים כל הזמן!

15% הנחה
רשת ההוסטלים הפופולרית בהודו מציעה את שירותיה גם ב-לה שבג׳אמו וקשמיר שבהודו. 
חיפוש מלונות ב-Booking.com

יעדים מומלצים במדינה

טיפים

שאנטי סטופה

מעל לה חולשות שתי גבעות המשקיפות על העיר. במעלה הראשונה, צפונית לסוף דרך צאנגספה, שוכנת שאנטי סטופה – סטופה גדולה אליה ניתן לטפס במדרגות מתחתית הגבעה, או לעלות עם ריקשה עד למעלה. משם ניתן להשקיף על כל העיר והעמק ולראות שקיעות מרהיבות.

ארמון לה

על הגבעה השניה, מצפון לעיר העתיקה, נמצא ארמון לה, המזכיר את ארמון הפוטלה המפורסם אשר בלהאסה, משכנו המקורי של הדלאי לאמה בטיבט. במעלה אותה גבעה נמצא מבצר צמו [Tsemo Fort].

העיר העתיקה

זהו מרכז העיר כולה. שם ניתן למצוא כספומטים, מיני-ואנים לכיוון מנאלי, מסגד, רח המיין בזאר העמוס בחנויות מזכרות, והשוק המקומי, על סמטאותיו המפתות והמשמשים המתוקים שנמכרים בו. מעבר לשוק שוכנים בתי בוץ לבנים עתיקים ומרהיבים.

מחוץ למסלול

במעלה צאנגספה עד הגשר החוצה את ערוץ הנחל האכזב. עברו לגדת הנחל המזרחית וטפסו צפונה במעלה הנחל. כחמש-עשר דקות הליכה לאחר מכן, תגיעו לבריכה עגולה עם עצים מסביבה, שם מתרחצים המקומיים. מקום נחמד להתרחץ בו וסתם לנוח וליהנות מהאווירה הנעימה.

מזג אוויר

תחבורה ומעברים

כללי

ניתן להתנייד בלדאק באופנועים מושכרים, בלוקאלים היוצאים מלה ובעזרת מוניות ומיני-ואנים אשר ניתן לשכור ברחוב או מסוכנויות.

ערים בלה (לדאק)