הודו

סקירה כללית

מזג אוויר

הקדמה

מכיוון שהודו ענקית, בכל אזור ישנו מזג האוויר שונה בצורה די קיצונית. חשוב להבין את חלוקת האזורים של הודו ואת האקלים בכל אזור בהתאם לעונה כדי לתכנן טיול מוצלח. לטייל במזג אוויר קפוא, או להפך, במזג אוויר חם בטרוף ולח בהרבה ממה שיש לנו בארץ יכול לפעמים להיות חוויה מיוחדת אך ברוב המקרים זו חוויה לא פשוטה פיזית ולעיתים אפילו מסוכנת.

• איזורים לטיול:
• דרום ומרכז הודו – מתאים לטיול מאוקטובר עד אפריל. בחודש אפריל מאוד חם ולח ולא מומלץ לשהייה.

• צפון הודו – מתאים לטיול מאפריל עד נובמבר.
מאפריל עד נובמבר חם מאוד בכל רחבי הודו ולכן כולם מגיעים לצפון ששם יותר נעים וקריר וניתן לטייל. כמובן שככל שתעלו יותר גבוה כך יהיה יותר קריר.

• הצפון של הצפון בהודו – יולי עד ספטמבר [גאמו וקשמיר, לה דק, ספיטי וקינור, עמק פרוואטי, וכדומה].

העונה הקרירה – נובמבר עד סוף מרץ

העונה הקרירה נחשבת לנוחה ביותר לטיול במרכז ודרום הודו. תקופה זו נחשבת 'לחורף' בהודו אך אל חשש, לאלו שמטיילים במרכז ודרום הודו זוהי העונה ומזג האוויר מושלם!

הודו נחשבת למדינה חמה ביותר ולכן התקופה הקרה היא הזמן להגיע לדרום ומרכז הודו. בשאר החודשים האחרים [אפריל עד אוקטובר] מאוד חם ולח בהודו ברמה שאפילו קשה לשבת בחוץ על ערסל בלי לסבול מהחום.

לגבי טיול בצפון בעונה הקרירה – תבינו משהו, נובמבר עד מרץ זו תקופת החורף, בצפון מרגישים את הגשם והקור בעיקר בלילות ולכן בנובמבר אפשר עוד לשהות באזור הצפון אך החל מחודש דצמבר מומלץ כבר לשהות במרכז ודרום הודו.

העונה היבשה – אפריל עד יוני

אלו חודשים מאוד [מאוד!] חמים בהם לא יורד גשם בכלל. ברוב הודו מזג האוויר מגיע לחום בלתי נסבל. בתקופה זו אפשר לטייל בצורה נעימה רק בהרי ההימלאיה בצפון, כלומר בצפון של צפון הודו.

אפשר להתחיל באפריל באזור רישיקש ובמאי כדי כבר להיות למעלה באזור הימאצל פראדש.

עונת המונסון – יוני עד ספטמבר

בשום מקום לא 100% נוח בגלל הגשמים העזים, החום והלחות הגבוהה, אבל בהרים [בצפון הודו] יותר נסבל מבחינת חום ותנאים כלליים, ושם נמצאים רוב המטיילים.

בחודשים יוני עד ספטמבר [ובמיוחד ביולי-אוגוסט] יורדים גשמים חזקים בכל רחבי הודו – גשמי מונסון. בעונה זו יש לחות גבוהה מאוד והגשמים גורמים לעיתים קרובות להצפות וסגירת כבישים. צפו למשהו שאנחנו בכלל לא מכירים מהארץ [לא כמויות הגשם ולא רמת הלחות באוויר, ששניהם די מטורפים].

למרות שמומלץ יותר לשהות בתקופה זו בהרי ההימלאיה אשר בצפון הודו, גשמי המונסון יורדים גם שם. לכן חשוב לצפות גם בצפון לפעמים לאי נוחות ולהתכונן לתופעות נפוצות בהודו כמו מפולות בוץ וסגירת כבישים.

• אזורי ההימלאיה הצפונית – אזור לה ולדאק ועמקי הימאצל פראדש כמו ספיטי לדוגמה הם אזורים יוצאי דופן מכיוון שאין בהם גשמי מונסון כלל. כאן הרי ההימלאיה גבוהים וקפואים כמו בטיבט, ויולי-אוגוסט הוא הזמן המושלם [והיחיד] לטייל.

אוקטובר – מעבר מחום לקור

אוקטובר הוא חודש מעבר מהחום הרציני שיש בהודו לקרירות נעימה. באוקטובר כבר מתחיל להיות קר ברחבי הימצאל פראדש והסביבה, אם כי עדיין סביר למי שאוהב את זה.

• בצפון – עדיף להסתובב בצפון במקומות הנמוכים [מישורי הצפון] כמו רישיקש או לטייל ברגאסטן.

• בדרום ובמרכז הודו – כבר נעים ונוח לטייל בכל האיזורים.

ערים בהודו