מונגוליה

מפת מונגוליה

ברוכים הבאים למונגוליה

מונגוליה הינה מדינה גדולה הנמצאת באזור הצפון מרכזי של יבשת אסיה. המדינה גובלת עם סין בדרום, עם רוסיה בצפון, ואין לה יציאה לים.

מרבית שטחה של מונגוליה הינו ערבה וגבעות, בחלקה הצפוני והמערבי ניתן גם לראות הרים בודדים [כדוגמת הר טוּרגן] או רכסי הרים [כדוגמת רכס האלטאי במערב] ואילו בחלקה הדרומי שטחה מורכב בעיקר ממדבר, הידוע גם כמדבר גובי.

למדינה מספר רב של אגמים שהמפורסם שבהם הינו אגם חובסגול שהוא אגם בעל מים מתוקם אך עם זאת מרבית האגמים במדינה הינם אגמי מים מלוחים.

במדינה חיים כשלושה מליון תושבים והם מכילים כ-25 קבוצות אתניות שמתוכם הקבוצה המח'לח'ית היא הגדולה ביותר, המכילה כ-85% מכלל האוכלוסיה במנוגוליה, במערב מונגוליה ניתן למצוא יותר קזחים, והאמונה הרווחת במדינה הינה בודהיזם. המדינה בעלת 21 מחוזות.

האטרקציות המרכזיות במדינה הינן מראות הנוף עוצרי הנשימה, שרק ממשיכים וממשיכים, כגון מדבר גובי, טירוק בשמורת רכס הרי האלטאי, טיול סוסים סביב חובסגול ועד אליו ו\או נופש לחופי האגם ועוד

יעדים מומלצים במונגוליה

עוד יעדים מומלצים

Advertisement

אסור לפספס

מה אסור לפספס כאן

מונגוליה הינה מדינה נהדרת להכרת תרבות וליציאה למסע טרקים.

למטארקים אסור לפספס:
1. שמורת הטבע בשם טאבָן בּוֹגְד' המכילה את מרבית הצד המונגולי של רכס הרי האלטאי ואת שבט ציידי הנשרים.

2. טראק סביב אגם חובסגול [ניתן לעשות את הטראק גם עם סוסים].

3. להגיע לשבט איילי הצפון הנמצא במחוז חובסגול [הרחבה בערך מוֹרוּן].

למחפשי התרבות מומלץ:
1. לשמוע שירה מונגולית.

* להגיע לשבט ציידי הנשרים במערב.

2. להעביר יום יומיים [וגם שבוע] עם משפחה נוודית

3. לאוהבי הבשר – הוֹרהוֹג – ניתן לקנות את הבשר לא מבושל ולבקש ממישהו שיכין לכם- יקר אבל מפנק.

מידע כללי

אודות

מונגוליה הינה מדינה גדולה הנמצאת באזור הצפון מרכזי של יבשת אסיה. המדינה גובלת עם סין בדרום, עם רוסיה בצפון, ואין לה יציאה לים.

מרבית שטחה של מונגוליה הינו ערבה וגבעות, בחלקה הצפוני והמערבי ניתן גם לראות הרים בודדים או רכסי הרים ואילו בחלקה הדרומי שטחה מורכב בעיקר ממדבר, הידוע גם כמדבר גובי.

מה יש לראות כאן?

נוף עוצר הנשימה, כגון מדבר גובי, טרקים בשמורת רכס הרי האלטאי, טיול סוסים סביב חובסגול ועד אליו ו\או נופש לחופי האגם, טרקים לשבט איילי הצפון ועוד. כל זה יחד עם חיי הנוודות המקומיים, עליהם נרחיב בהמשך.

אגמים – למדינה מספר רב של אגמים שהמפורסם שבהם הינו אגם חובסגול – אגם בעל מים מתוקים אך עם זאת מרבית האגמים במדינה הינם אגמי מים מלוחים.

הישראלים גילו' את מונגוליה, וכל שנה נראה שמגיעים אליה עוד ועוד, אך עם זאת מספרם קטן יותר לעומת מדינות כמו תאילנד או הודו.

ערים מרכזיות במדינה

• אולן בטר [Ulaan Baatar] – בירת המדינה.
• מוֹרוּן [Moron] שבצפון.
• חוֹבד [Khovd] המערבית שליד אגם Khar Us.
• אוּלגי [Ulgii] שבמערב, ניתן לקרוא לה גם Bayan Ulgii.במדינה ישנם ריבוי שמות למקומות, לדוגמא: במדינה ישנם ארבעה מקומות שונים בשם חובד, זה למה צויין האגם ליד החובד הנל.

סקירה כללית

מזג אוויר

מידע כללי

מונגוליה הינה מדינה יבשה, בה לא תמצאו הרבה לחות וזאת בשל מיקומה הגיאוגרפי- כאלפיים קילומטרים מאחורי רכס ההימלאיה. למרות שזוהי מדינה יבשה, אין זה אומר שאין בה גשמים.

סופות- בעקבות המרחבים העצומים שבמדינה תוכלו לחזות, במרחק של כ 5 עד 10 קמ מכם, סופה שנעה לאחד הכיוונים ובאותה עת תתפללו שדרככם לא יצטלבו.

עונות

יוני-ספטמבר- קיץ. הקיץ במדינה קצר מאוד וגשמים רבים פוקדים אותו. למרות זאת, מרבית הזמן ניתן להנות ממזג אוויר נוח לטיולים עם טמפרטורה שיכולה להגיע עד 30 מעלות בחלקה הצפוני והמערבי של המדינה, וטמפרטורה אשר יכולה לטפס עד כ-50 מעלות בחלקה הדרומי. בלילה, הטמרטורפות יכולות לצנוח נמוך במקומות מסויימים ויכולות להגיע עד ל-1- מעלות.אוקטובר-מאי- חורף. החורף במדינה, הינו ארוך ובו מרבית המדינה מכוסה שלג כאשר הטמפרטורות יכולות לצנוח עד כ-50 מעלות בכל רחבי המדינה.

בהרים- שמעל ל-3000 מטרים האקלים יכול להיות קיצוני עם התחלפות של כל 4 עד 8 שעות, לדוגמא: בבוקר לקום לסופת ברד, אחר הצהריים יום שמשי יפה ובערב רוח מקפיאה שחודרת שכבות ביגוד.

מומלץ להגיע
מבחינת מזג אוויר הכי נוח לטייל במונגוליה מסוף יוני ועד תחילת ספטמבר.

טיפים

יתושים

בעקבות האוויר היבש ישנם מעט יתושים עד שמגיעים לבאיאן אולגי, שם יש הרבה משעות הערב, אבל חוץ מלעקוץ ולהציק הם לא גורמים לסיבוכים.

בעלי חיים

ישנם הרבה חיות שמסתובבות חופשי ובעיקר כלבים, חיסון לכלבת נחוץ עד מאוד למדינה זאת.

מי שתייה

מבחינת ברזי המים – לא מומלץ לשתות מהברז, שתו מבקבוקים. לאלה שהולכים לטראק – מומלץ להשתמש בטבליות הטפלה ואם הצטיידתם בבלוני גז, אפשרי גם להרתיח מים.

בלילה

ניתן למצוא בהתהלכות בשעות הלילה מונגולים שיכורים, מומלץ להתרחק מהם ולא להיכנס למריבה איתם.

אינטרקציה עם מקומיים

בעקבות האופי המונגולי שלא מתפשר על דבר נסו לשמור על קור רוח וחשיבה חיובית.
בטיחות לנשים

לא מומלץ לתפוס טרמפים לבד אך במקומות קטנים ניתן להסתובב עד מאוחר בחוץ לבד כי השקיעות מאוחרות במהלך הקיץ ויש מספיק אור.

מבחינת לבוש, אין בעיה לנשים להסתובב עם גופיות וכו אך תמיד יש לשים לב, במיוחד באזורים הכפריים והנוודיים כי המקומיים לא רגילים למראה של כתפיים חשופות.

גניבות

שימו לב לכיסים שלכם במקומות הומי אדם, הכייסים במונגוליה מאוד מיומנים עד למצב שתוכלו שלא להרגיש איך לקוחים לכם את הפלאפון מהכיס.

אל תשאירו דברים יקרי ערך באוטובוסים, גם אם זה לירידה של 5 דק בלבד. היו לא מעט מקרים שבהם ירדו מהאוטובוס לשניה ומישהו החליף להם את המצלמה עם אבן. כמו כן, מומלץ להשתמש במנעול אישי לחדרים.

בטיחות בהוצאת כספים

כשאתם מוציאים כסף – הסתירו את הקוד שאתם מקלידים ואחרי שהוצאתם את הכסף שפשפו מעט כדי למחוק טביעות אצבע על הכפתורים.

כסף ועלויות

רקע

המטבע המונגולי- נקרא טוּגרוֹג [יש שיבטאו גם טוֹגריק] ונכון ליולי 2015 הערך של שקל 1 היה שווה ל-550 טוגרוג, בנוסף ישנם שטרות שמתחילים מ-10 טוגרוג עד 100 אלף.

עלויות- ישנם הבדלים רבים, בין המחירים המוצעים באתרי האינטרנט השונים לטיולים במונגוליה לבין מחיריהם בפועל. לכן, כדאי לא להסתמך על המידע ולראות זה בהגיעכם למדינה.
כסף ועלויות

מונגוליה מדינה יקרה?

מונגוליה בגדול מדינה יקרה יותר מאשר מדינות כגון הודו וּויאטנם, אבל גם פה ניתן למצוא דברים זולים יחסית:
1. בוּץ וחוּשוּר- זולים [אזור החמש מאות עד אלף טוגרוג].2. מוצרים בסיסיים- מוצרי בסיס כמו אורז וכוסמת גם זולים יחסית וזה גם האוכל שלכם כשתלכו לטראק.

3. מגורים- יכולים להיות יקרים עם עלויות החל מ-5000 טוגרוג ללינה בחוץ עם אוהל ועד 10-20 אלף לשהייה בגר [יש גסטהאוסים שמשמשים גרים כמקומות לינה אותנטיים] או בחדר.

הוצאות במונגוליה

4. טראקים זה עניין יקר- בחובסגול זה יכול להתחיל מ-100$ ומעלה [תלוי במספר האנשים שעושים את הטראק] ופרמיטים באזור יכולים להתחיל מ-15 ועד ל-50 אלף טוגרוג. שלא נדבר על כמות הסוסים שיהייה צריך להשכיר באזור ה-10$ דולר לסוס, כולל למדריך.5. תחבורה ציבורית- זה דבר יקר, גם באוטובוסים, עם מחירים שמתחילים ב-10 אלף טוגרוג לנסיעה בינעירונית.

6. טרמפים'- עולים כסף ותצטרכו לתת סכום סימלי על הנסיעה, סכום שמומלץ שתקבעו מראש.

7. וואנים- ניתן להיסגר על וואן+נהג באולן בטר ואם מדובר בהרבה אנשים אז זה גם לא כזה כואב לכיס, אך עדיין יכול לייקר את הטיול במעט.

8. כספומטים- מקבלים את כל סוגי הכרטיס.

תחבורה ומעברים

ויזה ושגרירות