אקוודור

מפת אקוודור

ברוכים הבאים לאקוודור

המדינה נמצאת על קו המשווה, ומשם קיבלה את שמה הייחודי.

קיטו הבירה, נחשבת לנקודת התחלה או סיום למטיילים רבים ביבשת והנה עיר בירה אירופאית וגדולה.

המדינה מתחלקת לשלושה אזורים; אזור החוף, אזור שרשרת ההרים ואזור הג'ונגלים. המדינה מהווה מוקד משיכה לתיירים מרחבי העולם בשל הנופים היפיפים שבה.

באקוודור מתגוררים כ-14 מיליון תושבים,קטנה יחסית למדינות השכנות.

40% מאוכלוסיית המדינה הם אינדיאנים בני האינקה, 40% נוספים הם אינדיאנים בני תערובת עם לבנים [נקראים גם מסטיסים], 10% לבנים – העשירון העליון והעשיר, והאחוזים הנותנים מחולקים לשאר.

באקוודור תוכלו ליהנות מהרי הגעש, ג'ונגלים, איי הגלאפגוס המפורסמים עם אוכלוסיית החיות המיוחדת שבהם וכמובן מונטניטה עיירת החוף ההיפית בדרום.

יעדים מומלצים באקוודור

עוד יעדים מומלצים

Advertisement

אסור לפספס

הקדמה

מונטניטה זהו כפר קטן בקו החוף של אקוודור. המקום עצמו קטן ופשוט אך לא כך חיי הלילה שלו, כמות האטרקציות שניתן למצוא בו, המסעדות וההוסטלים.

במונטניטה תוכלו לעשות קורסי גלישה, צלילה, יוגה, צפייה בלוויתנים או סתם להיזרק על החוף עם איזה שייק טרי וליהנות מרעש הגלים – מה שבטוח, את מונטניטה לא כדאי לפספס.

צלילה

מונטניטה ידועה במדריכי הצלילה המגניבים שבה, קורסים זולים ומקצועיים אותם תוכלו לקחת כאן לשבוע של כיף, חוויה ותעודת צלילה.

צלילה בלוויתנים

במונטניטה ישנן המוני סירות היוצאות אל הים הפתוח מדי יום ביומו ומציעות חווית צפייה בלווייתנים בסביבתם הטבעית, האוקיינוס הגדול.

חשוב לציין כי זוהי אטרקציה עונתית אז בדקו את העונה ואת הסבירות לכך שבאמת תצליחו לצפות. רוב המוכרים, בעיקר ברחוב הראשי, יגידו כי 'בדיוק ראינו אתמול' או ש'הסבירות גבוהה כל השנה'. לאימות המידה עדיף להתייעץ עם העובדים בהוסטל בו תשהו או עם חברות הצלילה הרשמיות.

חיי לילה

מדובר בעיירה קטנה בה חיי הלילה הם גדולים!
חיי הלילה הם לא משהו שכדאי לפספס. מסיבות לטיניות, מסיבות טראנס על החוף, מוזיקה חיה בפוקו-לוקו, מועדוני רגאטון ומוזיקה שחורה ועוד.

מידע כללי

רקע

המדינה נמצאת על קו המשווה, ומשם קיבלה את שמה הייחודי. אקוודור הקטנה נמצאת בצפון מערב היבשת וגובלת עם פרו וקולומביה.

קיטו, עיר הבירה של אקוודור נחשבת לנקודת התחלה או סיום למטיילים רבים ביבשת והנה עיר בירה אירופאית וגדולה.

גיאוגרפיה ותושבים

המדינה מתחלקת לשלושה אזורים; אזור החוף, אזור שרשרת ההרים ואזור הגונגלים. המדינה מהווה מוקד משיכה לתיירים מרחבי העולם בשל הנופים היפיפים שבה.

באקוודור מתגוררים כ-14 מיליון תושבים,קטנה יחסית למדינות השכנות, אולי לכן היא נחשבת לאחת המדינות הבטוחות והשקטות ביבשת.

40% מאוכלוסיית המדינה הם אינדיאנים בני האינקה [עוסקים בעיקר בחקלאות פרימטיבים], 40% נוספים הם אינדיאנים בני תערובת עם לבנים [נקראים גם מסטיסים], 10% לבנים – העשירון העליון והעשיר, והאחוזים הנותנים מחולקים לשאר.

אטרקציות

באקוודור תוכלו ליהנות מהרי הגעש, גונגלים, איי הגלאפגוס המפורסמים עם אוכלוסיית החיות המיוחדת שבהם וכמובן מונטניטה עיירת החוף ההיפית בדרום.

סקירה כללית

מזג אוויר

הסבר כללי

נמצאת על קו המשווה ולכן ניתן לטייל בה בכל ימות השנה. מזג אוויר נוח אך עם סיכוי לגשם לאורך כל השנה. לחובבי הטרקים מומלץ לטייל בין החודשים מאי לאוגוסט שזה בעונה היבשה.

ברוב חלקי המדינה, הקיץ [בין נובמבר לפברואר] זו העונה הרטובה והגשומה והחורף זו היבשה [בין מאי לספטמבר], ורק באיזור הגונגלים המצב הפוך. בחופים ובאיי הגאלאפגוס ניתן לבקר כל השנה אך דווקא שם התקופה הטובה לטייל היא הקיץ [נובמבר עד פברואר], כיוון שאז המים חמימים יותר ונוח יותר לשהות שם.

טיפים

ביטחון אישי

כדאי להישמר מגניבות, ובעיקר מכייסים במקומות צפופים. בכל מקרה מומלץ לא להסתובב בערבים לבד בערים הגדולות ולהסתייע במוניות.

כדאי לקחת צילומים של המסמכים החשובים [דרכון, כרטיס טיסה וכו] ולאחסנם בנפרד מהמסמכים עצמם. [תצלום נוסף כדאי להשאיר בבית], לנעול אותם בלוקר בהוסטל ולצאת עם העותקים עליכם.

רפואה

חיסונים – משרד הבריאות אוסר על חברות הנסיעות לתת הנחיות בנושא חיסונים ותרופות. יש לפנות ללשכות הבריאות המחוזיות לבירור לגבי החיסונים הדרושים.שתייה – כדאי להקפיד לשתות מים מינרליים מבקבוקים, ולבדוק אם הם היו אטומים בעת קנייתם.
במידה ואתם לא בטוחים לגבי ניקיון המים באזור בו אתם שוהים, מומלץ לא לאכול ירקות טריים או ביצים.

כסף ועלויות

עלויות באקוודור

אקוודור אינה נחשבת למדינה יקרה במיוחד, אך כיוון שהמטבע המקומי הוא דולר – העלויות מורגשות ומחושבות אחרת.

עליכם לקחת בחשבון שישנה בעיה עם מזומנים באקוודור – ישנם הרבה מאוד שטרות של 20$ אך אין עודף. נסו תמיד לשמור על הכסף הקטן ולשלם בשטרות גדולים בצורה מרוכזת.

המחירים בקיטו הבירה, גם הם משתנים בהתאם להחלטות שלכם. תוכלו ללון בהוסטל איכותי שיעלה לכם 13 דולר ללילה או שתוכלו לבחור בהוסטל זול שיעלה 6 בלבד [אך יזכה אתכם ככל הנראה בנשיכות פשפשים].
כך או כך, המבחר קיים והוא לשיקולכם האישי.

תחבורה ומעברים

אוטובוסים

אקוודור היא ארץ מאוד נוחה בכל הקשור לאוטובוסים. זוהי הדרך הנוחה והיעילה ביותר להתניידות.

האוטובוסים במדינה לרוב נוחים והתדירות היא גדולה אך חשוב להבחין בין שני הסוגים.

לקווים העירוניים תמצאו אוטובוסים מעט ישנים יותר, קטנים וצפופים בהם לא תמיד יהיה מיזוג.
אוטובוסים אלו עולים מעט מאוד ומיועדים לנסיעות של כמה שעות בודדות.

בנסיעות הארוכות יותר תפגשו בסוג האוטובוס השני והטוב יותר.
מדובר באוטובוס כמו שאתם מכירים מהארץ בו יש מקומות ממוספרים, לא מעלים נוסעים בעמידה, יש מיזוג ולעיתים גם טלוויזיה עם סרטים. אוטובוס זה יעלה לכם יותר אך המחיר עדין משתלם לטובת הנוחות.

חשוב לזכור כי באקוודור מורגשות עוד יותר עונת הקיץ ועונת החגים בשל הגעה מוגברת של מטיילים הטסים לאיי הגלאפגוס וכמובן לאקוודור עצמה. לכן, באם ישנה אפשרות הזמינו כרטיסים לאוטובוס מראש, במיוחד לנסיעות הארוכות.

במרבית הקווים העירוניים, תוכלו למצוא גם קווי לילה. קווים אלו לא מומלצים בשל ריבוי מקרים של נסיונות גניבה.

טיסות

אופציה לטיסות פנים בהחלט קיימת ולרוב תתבקש על ידי אנשים הקצרים בזמן.

הקו העיקרי בטיסות הוא בין קיטו לגאוויקיל, שני הערים המרכזיות בארץ.
משם תוכלו לתפוס טיסות לכל יעד אחר בתוך אקוודור ומחוצה לה, אך אופציה זו אינה משתלמת.
זכרו כי אקוודור היא מדינה קטנה, דבר שיגרום לכם למספר שעות לא כזה גדול בדרכים.
אוטובוסים בין עירוניים עולים הרבה פחות מטיסת פנים היכולה להגיע בקלות גם ל-150 דולר, כמו טיסת חוץ.

מוניות

מונית זוהי הדרך המהירה והנוחה ביותר להתניידות באקוודור, ולרוב דרך זו גם הכי משתלמת כספית. המוניות באקוודור זולות מאוד, אפילו בערים הגדולות, דבר שמוביל לריבוי נסיעות וריבוי מוניות.
רשת המוניות באקוודור נחשבת לבטוחה למדי ואפשרי להשתמש בה גם בלילות.חשוב לזכור כי לא כל רכב עליו מופיע TAXI הוא באמת מונית ולכן בדקו לפני עלייה כי לרכב יש מדבקת אישור מונית על השמשה.בכל הערים והעיירות באקוודור [מלבד קיטו וגאוויקיל] המוניות אינן פועלות על פי מונה ויש לסגור עם הנהג מחיר מראש – לפני תחילת הנסיעה.כמובן שאתם כתיירים [טרף קל] תאלצו להתמקח על מחיר הוגן, אך תוכלו לברר בקלות עם מקומיים או בעלי ההוסטלים טרם תעלו על מונית. ואל תפחדו להתמקח, נהגי המוניות נוהגים להפריז במחיר הראשוני.בקיטו וגוויאקיל לעומת זאת, המוניות פועלות על פי מונה קבוע ואין על מה להתווכח.

שייט נהרות

למעוניינים להגיע לעיירות באזורי הגונגלים לרוב לא תהיה ברירה אלא באמצעות שיט. לרוב מדובר על סירות קאנו שייצאו לדרך רק אם יש כמות נוסעים מספקת או לפי מידת הצורך של הקבוצה.
ליעדים רחוקים יותר, או לנסיעות בנהרות רחבים יותר ישתמשו בסירות גדולות וטובות הרבה יותר היכולות להכיל כמה עשרות נוסעים.אופציה זו אינה זולה במיוחד בשל היותה האופציה היחידה.

רכב

מטיילים רבים שוכרים כדי לטייל באקוודור. סך הכל, מדובר במדינה מפותחת ורוב הכבישים סלולים ומסודרים מאוד.

מנגד, אופציה זו לא מומלצת מכמה סיבות.
ראשית, מדובר באופציה יקרה מאוד. זכרו כי אקוודור עובדת עם דולרים והסכומים בהתאם. גם אם אתם קבוצת מטיילים לרוב ההוצאה היא גדולה.
שנית, הנהגים המקומיים מתפרעים מאוד על הכביש דרך העלול לסכן אותכם לא משנה כמה זהירים תהיו.
ושלישית, עדין ישנן הרבה דרכים לא סלולות, לא מפותחות ומפותלות מאוד. דרכים אלו מעלות את רמת הסיכון שלכם ואף את הסיכוי לפגיעה לרכב, עניין שילווה בקנס.

ויזה ושגרירות

שגרירות ישראל נמצאת בקיטו

כתובת: Embajada De Israel, Avenida La Coruna E25-58 Y San Ignacio, Altana Plaza, Piso 5, Quito – Ecuador.

מייל: info@quito.mfa.gov.il

טלפון: 593-2-3971500+

שעות פתיחה: ב-ו 10:00 – 13:00